Salı, Ağustos 31, 2010

Sahildeki çöpler...

Mavinin ulaşilabilirliği olan her kıyısında denize girmeyi seviyoruz millet olarak. İstanbul Boğazının yoğun deniz trafiği de durduramıyor bizi, keçi patikalı dik yamaçlar da ..Heryer, cup cup insanla dolu, ülkenin sıcak güneşinden denize kaçan...

Ege kıyısında, gözün bakmaya doyamayacağı güzellikler vardır. Her bir koyun ilhamı, ayrı bir hikaye yazdırır. Gel gelelim, koylar çöp dolu ! İlk koydan sonra, mavi çöp torbaları ve kullan at eldivenler edinip, çöpleri toplamaya giriştim. İki saat içinde , üç büyük torba çöp topladığım koylar oldu. Torbalar yürüme mesafesindeki en yakın çöp bidonuna atıldılar. Görünürde konteynır yoksa da , yol kenarına sıralandılar. En çok da, ilk göz ağrım, Eski Foça mersinakilerinin çöplerini topluyorum. Geçen hafta Ingiliz Burnunda, iki torba çöp toplayıp, sadece beş adım ilerideki bidona attım. Yakın zamanda ‘Rock Festivali’ düzenlenen sahile, altı tane pırıl pırıl konteynır koymuş Foça Belediyesi. Problem onları kullanma alışkanlığımız olmaması !

Koylarımızın çöplük haline gelmesine izin vermemeliyiz. Artık ‘atmayın’ deme aşamasını maalesef geçtiğimiz için, ‘toplayın’ diyorum. İnanın toplayanı görenler de , kalkınıp bir iki torba dolduruyorlar.